HABERİ
PAYLAŞ
03
MAYIS
2019
Kırıkkale Silah İhtisas Organize Sanayi Bölgesi IDEF 2019’da Tanıtılıyor

Milli Savunma Bakanlığı ev sahipliğinde, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı yönetim ve sorumluluğunda, 30 Nisan -3 Mayıs 2019 tarihleri arasında İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen IDEF 2019, 14’üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarına Kırıkkale Silah İhtisas Organize Sanayi Bölgesi de bir stant ile katıldı.

Dünyadaki ilk 5 savunma fuarı arasında yer alan IDEF’in açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle yapıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın katıldığı açılış töreninin ardından profesyonel ziyaretçilerin kabul edildiği fuarda, ülkemizin ilk ve tek Silah İhtisas Organize Sanayi Bölgesi olan “Kırıkkale Silah İhtisas Organize Sanayi Bölgesi”  potansiyel yatırımcılara tanıtıldı.

2013 yılında kuruluşu tescil edilen ve 2017 yılından itibaren yatırımcılara arsa tahsisine başlayan Silah İhtisas OSB’nin, savunma sanayi yatırımcıları ile buluşturulması için 2015 yılından bu yana Ahiler Kalkınma Ajansı (AHİKA) desteği ve işbirliği ile IDEF fuarına katılım sağlıyor.

Silah İhtisas OSB adına açılan stantta ziyaretçiler, ilin iş ve yatırım ortamı hakkında detaylı bir şekilde bilgilendirilerek, sağlanan avantajlar anlatıldı. Bununla birlikte, yeni işbirliklerinin kurulması için OSB’de faaliyete başlayan firmalarında tanıtım materyallerine yer verildi ve önümüzdeki yıl Kırıkkale’de düzenlenecek olan 3. Savunma Sanayi Sempozyumu’na ilgili paydaşlar davet edildi.

Bu yıl,  53 ülkeden 1.061 katılımcı firma ve temsilciliğin ürün ve hizmetlerinin sergilendiği fuar 70 ülke ve 3 uluslararası kuruluştan savunma sanayii alanında görevli 150 heyet ve 550 heyet üyesine ev sahipliği yapıyor.

Tedarik makamları, politika belirleyiciler, ana ve yan sanayi firmaları, müşteriler vb. savunma sanayi ile ilgili birçok kesimi bir araya getiren fuarda, katılımcılar kendi stantlarında da ziyaret edilerek Kırıkkale Silah İhtisas OSB’ye davet edildi.

Savunma sanayimizde son yıllarda hız kazanan yerlileştirme çalışmaları ve artan ihracatımız göz önüne alındığında, Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu fabrikalarına komşu konumu ve işgücü, ulaşım, hammadde, arsa maliyeti vb. birçok alanda sunduğu avantajlar nedeniyle Silah İhtisas OSB’nin hızlı bir şekilde dolarak büyümesi bekleniyor.