HABERİ
PAYLAŞ
27
MART
2015
AHİKA ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı

Nevşehir’de kurulması planlanan Pomza Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin fizibilite raporunun hazırlanmasında işbirliği yapılması amacıyla AHİKA ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi arasında bir işbirliği protokolü imzalandı. Rektörlük makamında düzenlenen imza törenine; Ahiler Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Fatih YYILDIZ Üniversite Rektörü Prof. Dr. Filiz KILIÇ, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nesimi AKTAŞ katıldı.  

Rektör KILIÇ ve AHİKA Genel Sekreteri Mehmet Fatih YILDIZ, yapılan görüşmeler ve araştırmalar neticesinde hazırlanan işbirliği protokolüne birlikte imza attı. İmzalanan protokol doğrultusunda; Bölgemizde yoğunluk kazanan pomza sektörünün mevcut durumunun analiz edilmesine ve Nevşehir’de kurulması planlanan Pomza Araştırma ve Uygulama Merkezinin fizibilite raporunun hazırlanmasına öncelik verilecek.  

Ayrıca,  dünyada ve ülkemizde pomza sektörünün mevcut durumu ile ilgili araştırma yapılarak, bölgedeki mevcut işletmeler ile iş birliği halinde pomzanın potansiyel kullanım alanları ve sektörün sorunları belirlenecek. Böylece pomza madeninin daha verimli bir şekilde kullanılması ve sektörün sorunlarının çözümleri için ortak çalışmalarda bulunulacak.