HABERİ
PAYLAŞ
12
MAYIS
2015
Silah OSB Savunma Sanayi Fuarına Katıldı

Ülkemizin ilk ve tek silah ihtisas organize sanayi bölgesi, 5-8 Mayıs 2015 tarihlerinde İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen IDEF 2015 12. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarına stand ile katıldı.

Fuarın açılışı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından yapıldı. 2002 yılına kadar milli savunma sanayiinde dışa bağımlılığın yüzde 80’lerde olduğunu anlatan Sayın Cumhurbaşkanımız, “bugün savunma sanayii ihtiyacımızın yüzde 54’ünü kendi imkânlarımızla karşılar hale geldik. Amacımız 2023 yılına geldiğimizde savunma sanayiimizi dışa bağımlılıktan tamamen kurtarmaktır. Bugün dünyanın en büyük 100 savunma sanayii firması arasında iki Türk firması da yer alıyor. Savunma sanayiimizin üretim gücü geçtiğimiz yıl 5 milyar doları aştı. Yıllık 1 milyar dolar araştırma geliştirme harcaması ile savunma sanayiimiz en çok araştırma geliştirme ve teknoloji yatırımı yapan sektör haline geldi. Son 2-3 yılda bizzat katıldığım savunma sanayii projelerinin dahi bu konuda bir fikir vermeye yeteceğini düşünüyorum.” dedi. Açılış programına, Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet YILMAZ, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri IŞIK, Genelkurmay Başkanı Sayın Necdet ÖZEL ile 70 ülkenin temsilcisi de katıldı.

Silah OSB standını ziyaret eden Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ekrem GÖK ile birlikte Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği-SASAD ziyaret edilmiş, standımıza ilgi gösteren ziyaretçiler bilgilendirilmiş ve fuar süresince yerli ve yabancı katılımcı firmaların ve işadamı derneklerinin standlarına konuk olunarak yatırıma davet edilmiştir.

2011 yılında oluşturulan Güçbirliği Platformunda alınan karara istinaden çalışmaları başlayan 2013 yılında kuruluşu tescil edilen ve 11 Aralık 2014 tarihinde düzenlenen törenle altyapı inşaatı temeli atılan Silah OSB, toplam 500 dönümlük alanda, 3, 5 ve 7 dönümlük 64 parselden oluşmaktadır. Uygun arazi fiyatı, sıfır hafriyat bedeli, kalifiye işgücü, ar-ge altyapısı, ulaşım avantajları, tedarik makamlarına yakınlık, yatırım teşvikleri vb. birçok avantaj sunan OSB’de yer almak isteyen yatırımcıların acele etmesi önerilmektedir.

Kırıkkale Silah Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin hedef yatırımcılara tanıtılması için Valilik Oluru ile kurulan komisyonda görev alan Ajansımız, kurumsal kimlik oluşturulması, tanıtım materyallerinin hazırlanması ve fuar katılımı konularında destek sağlamıştır.

Müteşebbis heyetinde, Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu ile Savunma Sanayi Müsteşarlığı da bulunan Silah OSB’nin vizyonuna uygun yatırımcılarla buluşmasını hızlandırmak için Ajansımız, mali ve teknik desteklerin yanında yatırım tanıtımı konusunda çalışmalarına devam edecektir.

Broşür ve katalog için tıklayınız.