DUYURUYU
PAYLAŞ
12
HAZİRAN
2019
Açıklamalı Model Hibe Sözleşmesi (AGA) Elektronik Ortama Taşındı

Avrupa Birliği (AB) Ufuk2020 Programı'nın (U2020) yasal ve mali kural ve prosedürlerine ilişkin en kapsamlı ve en temel belge niteliğindeki Açıklamalı Model Hibe Sözleşmesi (AGA) Avrupa Komisyonu tarafından elektronik ortama taşındı.

Henüz beta versiyonu erişime açılan ve test aşamasındaki eAGA, 840 sayfalık Açıklamalı Model Hibe Sözleşmesi'ni daha kullanıcı dostu bir formatta Program paydaşlarına sunmayı amaçlıyor. Alt program ve fonlama türünün filtrelenebildiği elektronik versiyonda paydaşlar sadece incelemek istedikleri sözleşme türünü seçebiliyor ve istedikleri sözleşme maddesine doğrudan erişebiliyor.

Ek olarak sayfadaki arama motoru yardımıyla istenen herhangi bir kelime, geçtiği tüm madde ve alt madde detaylarıyla kolaylıkla kullanıcıların erişimine sunuluyor. Örneğin bir kullanıcı seyahat masraflarına ilişkin U2020 kurallarını merak ettiğinde "travel" kelimesini arama motoruna yazarak çıkan sonuçlar yardımıyla bahse konu belgede bu kelimenin geçtiği tüm madde, alt madde ve örneklere erişebiliyor.

Belgeye linkten erişebilmektedir.

AGA'ya kıyasla belgede fark edilen herhangi bir hata, sorun veya yorum AB U2020 Yasal ve Finansal Konular Ekibi'yle ncpfinance@tubitak.gov.tr mail adresi yoluyla paylaşabilmektedir. Tüm geri bildirimler Avrupa Komisyonu'nun ilgili belgenin yayımlanmasından sorumlu birim ve kişileriyle paylaşılacaktır.

Belge deneme aşamasında olup U2020 projelerinde merak edilen yasal ve mali tüm hususlara ilişkin en temel ve güvenilir kaynak halen linkteki AGA’dır.