HABERİ
PAYLAŞ
06
KASIM
2020
“Ahi İlinde İstihdam ve Üretime Tam Destek Projesi”nin Protokolü İmzalandı

 

Ahiler Kalkınma Ajansı (AHİKA) tarafından, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda ilan edilen 2020 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Kırşehir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğince hazırlanan “Ahi İlinde İstihdam ve Üretime Tam Destek Projesi” onaylanarak destek almaya hak kazandı ve projesinin protokolü imzalandı.

 

Kırşehir Valiliğinde yapılan imza protokolüne Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Ahiler Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Bekir Varol, Kırşehir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bülent Ozan ve Birlik Başkan Yardımcısı Nurettin Alkan katıldı.

 

1 milyon 483 bin TL bütçeli projede Kırşehir’in temel geçim kaynakları arasında olan hayvancılık sektöründe istihdamın arttırılması ve kırsal alandaki üreticilerin bu işi bilinçli ve verimli yapmaları hedefleniyor. Bu amaçla Kırşehir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğince hazırlanan proje ile belirtilen amaçların gerçekleştirilebilmesi amacıyla Savcılı Büyükoba, Benzer, Değirmenkaşı ve Hanyeri Köylerine dört yeni süt toplama merkezi kurulacak. Ayrıca Mucur, Ulupınar, Çayağzı, Bayramözü, Hamit, Ömerhacılı’da bulunan mevcut süt toplama merkezlerinin kapasitesi artırılacak ve alt yapı iyileştirme çalışmaları gerçekleştirilecek.

 

Proje kapsamında, mevcut olan ve yeni kurulacak süt toplama merkezleri ile birliğin bürosunda süt iş ve işlemlerini yürütmek üzere İş-Kur vasıtasıyla personel istihdamı gerçekleştirilecek. Ayrıca proje ortağı ve iştirakçi kurumlar arasından İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve ilçe müdürlükleri ile beraber süt üretimine istekli aday çiftçilere, kadınlara, engellilere ve İş-Kur bünyesinden istihdam edilecek yeni personellere süt hayvancılığında işletme kurulumu ve planlama, bakım ve besleme, sürü yönetimi gibi alanlarda geniş kapsamlı eğitim verilecek.