HABERİ
PAYLAŞ
08
AĞUSTOS
2019
Geleceğim Mesleğim Teması kapsamında Aksaray’da Firma Ziyaretleri Gerçekleştirildi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda faaliyet gösteren kalkınma ajanslarının, tüm bölgeler için önem arz eden bir alanda yıllık belirlenen temalara odaklanarak, ülke genelinde yaygın etki oluşturacak faaliyetler yürütmesi hedeflenmektedir. Bu çerçevede Ajanslar bölgelerin iş gücü ihtiyaçlarının karşılanması ve üretim altyapılarının ulusal kalkınmaya hizmet edecek şekilde geliştirilmesi için 2019 yılında "Geleceğim Mesleğim teması özelinde çalışmalar yürütülmektedir.

 

Geleceğim Mesleğim Teması kapsamında Ahiler Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Bekir VAROL ve AHİKA Aksaray Yatırım Destek Ofisi uzmanlarından oluşan heyet 07 Ağustos 2019 tarihinde Aksaray’da faaliyetlerini sürdüren; Mercedes Benz A.Ş.,  Polytec Plastik Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Orsan Araç Sistemleri A.Ş. firmalarını ziyaret ederek Aksaray ilimizde kalifiye eleman ihtiyacının giderilmesi için görüş alışverişinde bulundu.

 

Heyet ayrıca, Aksaray TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni ziyaret edilerek Ajans destekleri ile yapılan Robot Eğitimi İle Geleceğe Işık Tutuyoruz projesi hakkında bilgi alışverişinde bulundu. Ahiler Kalkınma Ajansı 2017 yılı Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında destek almaya hak kazanan Aksaray TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi "Robot Eğitimi İle Geleceğe Işık Tutuyoruz." Projesi ile teknolojik, bilgi ve bilişim çağını yakalamış bireylerin yetişmesini sağlamak, bölgedeki kırsal kesimde yaşan gençlerin ve genç öğrencilerin STEM yaklaşımını destekleyici robot eğitimini alarak, teorik bilgilerini uygulamaya dönüştürmelerini sağlayıp topluma entegrasyonlarını sağlamak ve proje ile farkındalık yaratarak çağın getirisi olan teknolojik eğitim yönteminin sürdürülebilirliğini sağlamak için kurulumu planlanan robot eğitim laboratuvarı projesi gerçekleştirilmiştir.