HABERİ
PAYLAŞ
23
EYLÜL
2019
Kırıkkale 2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’ne Katıldı

Cumhurbaşkanlığı'nın himayelerinde, Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) ev sahipliğinde, 19-20-21 Eylül 2019 tarihlerinde, Ankara Ticaret Odası Congresium International Convention & Exhibiton Center’da gerçekleştirilen “II. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi”ne Kırıkkale ili de yöresel ürünlerini tanıtmak üzere stant ile katıldı.

 

Türkiye coğrafyasına ait ürünlerin bir markaya dönüşmesine katkı sağlayarak ülkemizin coğrafi işaretli ürün potansiyelini harekete geçirmek ve bu yolla büyüyen uluslararası ticaretten yararlanmasına ayrıca kırsal kalkınma hedeflerine ulaşmasına katkı sağlamak amacıyla düzenlenen zirvenin bu yılki teması ise “Anadolu’dan Dünyaya” olarak belirlenmiştir.

 

Etkinliğin ilk günündeki açılış töreninde ATO Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Gürsel Baran, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin açış konuşmalarını gerçekleştirmelerinin ardından zirve, başta coğrafi işaretli ürünler olmak üzere bir çok yöresel ürünün sergilendiği fuar kapsamında standların ziyaretleri ile devam etmiştir. Zirvede fuarın yanı sıra, konferans programı, eğitim kampları, B2B toplantıları ve daha birçok etkinlik düzenlenmiş, Ahiler Kalkınma Ajansı (AHİKA) uzmanları zincir market yetkilileri ile ikili görüşmeler yaparak ürünlerin pazarlanması için girişimlerde bulunulmuştur.

 

Açılışı, Kırıkkale Valisi Sayın Yunus Sezer ve Belediye Başkanı Sayın Mehmet Saygılı tarafından yapılan stantta, Kırıkkale’nin yöresel ürünlerini tanıtmak üzere oluşturulan “DİNEK” markası altında yer alan ürünler ilk defa tüketicilerin beğenisine sunulmuştur. Kırıkkale Valiliği himayeleri ve AHİKA koordinasyonunda, Kırıkkale Belediyesi, Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası ile Kırıkkale Ticaret Borsasının işbirliği ile hazırlanan stantta sergilenen Kılıçlar Soğanı, Keskin Tava, Delice Doğal Kaynak Tuzu, Sulakyurt Kavunu, Kırıkkale Süt Şekeri ve daha birçok ürünümüz ziyaretçilerden yoğun ilgi görmüştür.

 

Savunma sanayi ile bütünleşen Kırıkkale’de Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu fabrikalarında üretilen silahların sergilendiği etkinlikte Kırıkkale ustalar topluluğu ve halkoyunları ekibince yöresel müzikler ve folklor gösterisi de sunulmuştur.