HABERİ
PAYLAŞ
09
KASIM
2020
Kırşehir’in Biyogaz Potansiyelleri Değerlendiriliyor

Kırşehir, özellikle besi amaçlı hayvancılık alanına yapılan ve her yıl artan  yatırımlar sayesinde önemli bir yol katetmiş olup 2019 yılı ile itibariyle 236.901 Büyükbaş, 286.682 küçükbaş hayvan varlığına ulaşmıştır. Hayvancılık alanındaki yatırımların artması, yeni potansiyel yatırım alanlarının oluşmasına katkılar sunmuştur.  Bu potansiyel yatırım alanlarının başında da hayvansal gübreden elektrik üretimini sağlayan biyogaz tesisleri gelmektedir.

 

Kırşehir’de ilk biyogaz tesisinin kurulmasına yönelik adım, Kırşehir İl Özel İdaresi ve Ahiler Kalkınma Ajansının 2014 yılında geliştirdiği proje atıldı ve tesis için belirlenen Kırşehir’in Boztepe İlçesi sınırları içinde yer alan arazide altyapı hazırlıkları ve gerekli izinler alınarak yatırıma uygun hale getirildi.

 

Emin Grup bünyesinde yer alan Emin Biyogaz Enerji Üretim San. ve Tic. A.Ş. firması biyogaz tesisi için belirlenen araziye 2019 yılında yatırım kararı alarak 6 Milyon Euro yatırım ile 3,002 MWe gücünde tesis yatırımı yapmıştır.

Kurulan tesis 28.08.2020 tarihi itibariyle resmi olarak üretime geçmiş olup, 30 kişi istihdam etmektedir. Tesisin yıllık 8.000 saat çalışarak, 12.000 hanenin elektriğini karşılayabilecek 24.016 MWe elektrik enerjisi üretmesi hedeflenmektedir.

Elektrik üretiminin yanı sıra, tesis sıvı ve katı gübre üretimi de yaparak organik gübre kullanımının yaygınlaşmasına da katkı sunacaktır.

Çevresel olarak doğanın korunmasına ciddi katkı sunan biyogaz yatırımı sayesinde günde yaklaşık olarak 600 ton atık işlenecek ve yılda yaklaşık 50.000 ton Karbon salınımının önüne geçilecektir.

Emin Biyogaz Enerji Üretim San. ve Tic. A.Ş.’nin bölgede gübre tesisi, seracılık ve hayvancılık gibi çeşitli yatırımlar ile Kırşehir’in kalkınmasına yardımcı  olma ve bölgede istihdam yaratma hedefleri de bulunmaktadır.

 

Kırşehir ilinde Emin Biyogaz firması dışında, yatırım süreci devam etmekte olan Akyurt Elektrik San. ve Tic. A.Ş. Kırşehir İli, Merkez İlçesi, Özbağ Beldesinde 9,36 MWe kapasiteli biyogaz enerji santrali ve gübre tesisi projesine başlanmış olup 1,56 MWe kapasitelik ilk etabın 2020 yılı içerisinde faaliyete alınmasını hedeflemektedir. Yine Kırşehir’in Mucur İlçesinde yer alan un, yem ve hayvancılık alanında yatırımları bulunan Çağlayanlar Grubunun enerji şirketi Çağlayanlar Biyogaz Üretim San. Ve Tic. Ltd. Şti. firmasının da toplam 9MWe kapasiteye ulaşması hedeflenen biyogaz enerji üretim ve gübre tesisi yatırımının ilk etap inşaat süreci devam etmektedir.