HABERİ
PAYLAŞ
16
TEMMUZ
2019
Patates Sertifikasyonu, Bitki Sağlığı ve Analizinde Yaşanan Sorunlar Çalıştayı Yapıldı

Nevşehir Ticaret Borsası ve Kapadokya Teknopark Teknoloji Transfer Ofisi işbirliği ile “Bitki Sağlığı Teşhis ve Analizi Laboratuvar Kurulumu Fizibilite Hazırlanması Projesi” kapsamında “Patates Sertifikasyonu, Bitki Sağlığı ve Analizinde Yaşanan Sorunlar Çalıştayı” 08.07.2019 tarihinde gerçekleştirildi. Çalıştay Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlükleri, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Çiftçiler, Kaymakamlıklar, ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla gerçekleştirildi.

 

Nevşehir Ticaret Borsası, Ahiler Kalkınma Ajansı 2018 Yılı Fizibilite Desteği Mali Destek Programı kapsamında “Bitki Sağlığı Teşhis ve Analizi Laboratuvarı Fizibilitesi” isimli proje ile 194.300,00 ₺ hibe desteği almaya hak kazanmıştı. “Bitki Sağlığı Teşhis ve Analizi Laboratuvarı Fizibilitesi” projesi kapsamında Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi içerisine Kapadokya Teknopark bünyesinde başta Nevşehir ve Niğde illeri olmak üzere sertifikalı tohumluk üretmek amacıyla patates ve bitki sağlığı teşhis ve analizi, tohum ıslahı ve AR-GE çalışmalarının yürütüleceği bir labratuvar oluşturulması amaçlanıyor. Bu doğrultuda Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan onaylı, TÜRKAK’tan akredite söz konusu laboratuvar kurulumu için fizibilite raporunun hazırlanması hedefleniyor.

 

Proje kapsamında gerçekleştirilen çalıştay ile “Patates Sertifikasyonu, Bitki Sağlığı ve Analizinde Yaşanan Sorunlar” başlıklı çalıştay kapsamında, TSÜAB Bitki Sağlığı Teşhis ve Analiz Laboratuvarının Kuruluş Süreci, Patateste Yerli Çeşit Geliştirme ve Patates Tohumculuğu konuları masaya yatırıldı. Çalıştayda ayrıca Türkiye’de Tohumluk Patates Sertifikasyon Sistemi ve Süreçte Yaşanan Sektörel Sıkıntılar, Sertifikalı Tohumluk Patateste Bitki Sağlığının Önemi ve Analizleri konularında sunumlar ve soru cevap yöntemi ile tartışıldı.