HABERİ
PAYLAŞ
11
EKİM
2019
Usta-Çırak Buluşmaları Nevşehir ile Devam Etti

Kalkınma Ajansları 2019 Yılı Mesleki ve Teknik Eğitim Teması, Usta-Çırak Buluşmaları kapsamında, AHİKA organizasyonu ile Nevşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Motorlu Araçlar Teknolojisi ve Makine Teknolojisi alanlarından öğrenciler 10 Ekim 2019 tarihinde Mercedes-Benz Türk A.Ş. Aksaray Kamyon Fabrikası’nı ziyaret etti.

 

Öğrenciler, aynı veya benzer alandan mezun olanların kurumsal bir firmada ne tür işlerde ve hangi şartlarda çalışabildiklerini ve aldıkları mesleki eğitimin sahada nasıl kullanıldığını yetkililerden öğrendikleri için memnuniyetlerini ifade etmiş, mesleki ve teknik eğitimin önemini yerinde görerek bu bölümleri seçmekle doğru karar verdiklerini bir kez daha teyit etmişlerdir.

 

Alanları ile ilgili yeni gelişmeleri ve bunlarının uygulamalarını sahada görme fırsatı bulan öğrenciler, işverenlerin mezunlardan beklentileri ve daha kolay istihdam edilebilmek için edinmeleri gereken ilave özellikler hakkında da bilgi sahibi olmuşlardır.

 

Çağın ve geleceğin becerileriyle donanmış ve bu donanımı insanlık hayrına sarf edebilen, bilime sevdalı, kültüre meraklı ve duyarlı, nitelikli, ahlaklı bireyler yetiştirme amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan 2023 Eğitim Vizyonu’nda da mesleki ve teknik eğitimin önemi vurgulanmış ve mesleki ve teknik eğitimin geliştirilmesi için yedi ana hedef belirlenmiştir. Kalkınma ajansları da belirlenen bu vizyon çerçevesinde bu ve benzeri faaliyetler ile yerel gündemler oluşturarak ulusal düzeyde farkındalık ve etki yaratmayı hedeflemektedir.