HABERİ
PAYLAŞ
02
EKİM
2019
Zekâ Küpü Projesi Ziyareti

Ahiler Kalkınma Ajansı (AHİKA) 2018 Yılı Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında  H:Rasim Uzer Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi ve Nevşehir Recep Tayyip Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından yürütülen Zekâ Küpü Projesi ziyareti gerçekleştirildi.

Ahiler Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Bekir Varol ve İzleme Değerlendirme Birimi uzmanlarının katılımıyla gerçekleştirilen ziyarette projenin sağladığı katkı ve yeni proje fikirleri hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Proje kapsamında H. Rasim Uzer Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi ve Recep Tayyip Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesinde zekâ oyunları atölyesi kurulmuş olup proje kapsamında zekâ oyunları yoluyla kurulacak akran iletişimi etkisiyle Nevşehir'de bulunan hafif düzey zihin engelli gençlerin iletişim becerilerinin geliştirilmesi, günlük hayatta karşılaştıkları uyum sorunlarını çözebilme kapasitesi kazandırılması ve sosyal hayata adaptasyonlarını sağlayabilecek davranış değişikliğinin oluşturması hedeflenmiştir.  

Başarı ile tamamlanmış olan proje kapsamında 4 aylık bir süre içerisinde 60 proje lisesi öğrencisinin, 10 öğretmenin ve 10 gönüllü velinin hafif düzey zihin engelli öğrencilerle iletişim kurma konusunda bilgi ve perspektif geliştirmeleri ve ayrıca her iki kurumdan toplam 160 katılımcının ihtiyaç duydukları zekâ oyunları konusunda bilgi ve beceri geliştirmeleri sağlandı.