HABERİ
PAYLAŞ
14
EKİM
2020
"Doğaya Aşık Eller Üretiyor" Proje Faaliyetleri Sürüyor

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2020 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında AHİKA koordinasyonunda hazırlanan "Doğaya Aşık Eller Üretiyor" projesi desteklenmeye hak kazandı ve proje sözleşmesi imzalandı.

 

Gülağaç Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından hazırlanarak sunulan projenin toplam proje bütçesi 1.064.000,00 TL olarak belirlendi.

 

Proje ile, kadının toplum içindeki dezavantajlı konumuna neden olan ayrımcılıkların ortadan kaldırılabilmesi için bölge insanın üretimini yaptığı yöresel gıda ürünlerinin (erişte, mantı, yufka, tandır çöreği, salça, tarhana, pekmez, reçel) ve bölgeye özgü el sanatları ürünlerinin (Sele sepet, bez bebek ve halı) üretilerek gelir elde edilmesi; bu sayede kadının iş hayatına kazandırılması amaçlanıyor. Proje ortağı Gülağaç Aşıklı Üretim ve Pazarlama Kooperatifi aracılığıyla Aşıklı markası adı altında satılacak ürünlerin üretimi için, profesyonel üretim alanları oluşturulacak ve ürünler, e-ticaret firmaları (Trendyol, Hepsiburada, Gittigidiyor vb.) üzerinden satışa sunulacak.