HABERİ
PAYLAŞ
30
EYLÜL
2020
Kırıkkale İli Çelebi İlçesinin 21 Yıllık Hasreti AHİKA Desteği İle Sona Eriyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda Ahiler Kalkınma Ajansı (AHİKA) tarafından ilan edilen 2020 yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında, Kırıkkale İli Çelebi Belediyesi tarafından sunulan “Çelebi Süt İşletmesinin Milli Ekonomiye Kazandırılması” projesi başarılı bulunarak 2.500.000 TL hibe sağlanması kararlaştırıldı.

 

Ortakların ve ilgili diğer tarafların yükümlülüklerini belirlemek üzere hazırlanan işbirliği protokolü, 29 Eylül 2020 tarihinde Çelebi İlçesinde düzenlenen törenle imzalandı. Tören programına, Kırıkkale Valisi Yunus Sezer, Milletvekili Ramazan Can, Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri, Adalet Bakanlığı Ceza ve İnfaz Kurumları İle Tutukevleri İşyurtları Başkanı İhsan Özgür Çetin, Halk Bankası A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Ergin Kaya, İl Genel Meclis Başkanı Murat Çaykara, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Varlı, Çelebi Belediye Başkanı Yaşar Erdemir, AHİKA Genel Sekreteri Bekir Varol, İl Müdürleri, davetliler ve vatandaşlar katıldı.

 

Programda konuşan Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri,  “Kalkınma ajanslarının koordinasyonu için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının görevlendirilmesinden sonra SOGEP’i somut fayda ve katma değer üretecek alanları destekleyecek şekilde yeniden yapılandırdıklarını, proje neticesinde en az 500 ailenin süt üretimine başlayacağını, 35 mahkûmun meslek edineceğini ve tahliye sonrasında sosyal hayata ve iş hayatına kolaylıkla katılabileceğini” ifade etti. Yeniçeri  ayrıca “ilgili tüm tarafların elini taşın altına koyduğu çok yönlü bu projeye Bakanlığımızca verilen önemin bir göstergesi olarak bu yıl ülke genelinde en büyük bütçenin Çelebi için ayrıldığını da” belirtti.  Katma değer, üretim ve istihdamın odak olduğu projelerin desteklenmeye devam edeceğini belirten Yeniçeri,  projenin hayata geçmesine katkı sağlayan tüm taraflara teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

 

Tesisin yeniden faaliyete geçmesinde emeği geçen ve katkıda bulunanlara teşekkür ederek konuşmasına başlayan Kırıkkale Valisi Yunus Sezer ise, “2 yıldır ilmek ilmek dokuyarak bu aşamaya geldik. Bu manada katkısı olan kurumlarımıza ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum. Cumhurbaşkanlığı sisteminin yerelde uygulanan örnek projelerinden bir tanesidir. Gerçekten herkes elini taşın altına koydu. Hayırlı uğurlu olsun. İnşallah bundan sonra sürdürülebilir olması için de elimizden geleni yapmaya çalışacağız ” dedi.

 

Çelebi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından kurularak 2001 yılında faaliyete başlayan 5 ton/gün süt işleme kapasitesine sahip tesis, kooperatifin çeşitli sebeplerle tesisi işletememesi üzerine 2004 yılında bir özel sektör girişimcisi tarafından satın alındı. İlave yatırımlar yapılan tesisin kapasitesi 17 ton/gün’e çıkarılmış, fakat bu yatırımcının da ekonomik sorunlar yaşaması neticesinde tesis 2009 yılında Türkiye Halk Bankası A.Ş.’ne devredilmek zorunda kalındı.

 

AHİKA desteği ile atıl durumda olan tesis, faaliyete geçirilmek üzere Halkbank tarafından Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İş Yurtları Kurumuna devredilecek, artan süt talebi nedeniyle Çelebi ilçesi ve çevresinde süt yönlü besi yatırımları artacak, mevcut besicilerin ürünleri daha makul fiyat ile sürdürülebilir bir şekilde değerlendirilecek. Böylece büyük ümitler ile önemli fedakârlıklar yaparak yola çıkan Çelebi halkının gayretleri uzun zaman geçmiş olsa da hedefine ulaşacak. Diğer taraftan, tahliye sonrasında iş bulma açısından dezavantajlı konumda olan mahkûmlar tesiste çalışarak meslek edinecek ve sosyo-ekonomik hayata entegrasyonları kolaylaşacak.