HABERİ
PAYLAŞ
22
EYLÜL
2020
Mevsimlik Tarım İşçilerinin Sosyal Hayata Entegrasyonu Projesine Ziyaret

Ahiler Kalkınma Ajansı destekleri ile Niğde Valiliği koordinasyonunda gerçekleştirilen “Mevsimlik Tarım İşçilerinin Sosyal Hayata Entegrasyonu” projesini ziyaret eden Niğde Valisi ve AHİKA Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Şimşek ile beraberinde heyet incelemelerde bulundu. Kızılca Köyü’nde gerçekleşen ve Niğde Milletvekilleri Yavuz Ergun ve Selim Gültekin’in de katıldığı ziyarette, tarım işçileri ile bir araya gelen heyet üyeleri Niğde Ticaret ve Sanayi Odasının desteği ile alınan kitapları çocuklara dağıttı.

 

Ahiler Kalkınma Ajansı (AHİKA), mevsimlik tarım işçilerine yönelik çalışma şartlarını ve yaşam koşullarını iyileştirme hedefi ile 2020 yılı içerisinde dijital takip sistemi, konteyner evler ile tuvalet ve duş gibi prefabrik yapıların tedariki çalışmalarını COVİD 19 ile Mücadele Mali Destek Programları kapsamında gerçekleştirdi. Bu programdan Bor ilçe Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün hazırladığı “Bor’daki Misafirlerimiz, Mevsimlik Tarım İşçilerimiz” projesine 461.678,00 TL  hibe verilerek, Tarım işçilerinin çocuklarının uzaktan eğitime katılabilmeleri için tam donanımlı 3 adet eğitim konteyneri, kamp alanlarında temiz içme suyu ihtiyaçlarının karşılanması için 3 adet su tankeri ile birlikte hijyen ve dezenfektasyon malzemeleri temin edildi.  Niğde İŞKUR İl Müdürlüğü de “Mevsimlik Tarım İşçilerinde COVID-19 Mücadelesi” isimli projeyi hazırlayarak 450.000TL hibe desteği aldı. Projede Niğde’ye geçici göç ile gelen mevsimlik tarım işçilerinin ilin girişlerinde dijital kayıt altına alınarak takip edilmelerini sağlayacak bir yazılım programı geliştirilerek uygulamaya başlandı. 

 

Proje kapsamında gerçekleştirilecek faaliyetlerle, mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarının eğitimlerine devam etmesini sağlarken, sosyal hayata entegre olmaları, öz güven kazanmaları, okuma alışkanlıklarını artırması ve toplumla bütünleşmelerinin sağlanması amaçlanıyor.

 

Çalışma İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulunda alınan kararlar gereği il düzeyinde Ahiler Kalkınma Ajansının desteği ve koordinasyonunda Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve İŞKUR İl Müdürlüğünce belirlenen alanlarda yürütülecek.