HABERİ
PAYLAŞ
25
ARALIK
2019
Melek Yatırımcılık Tanıtım Programlarının İlki Kırıkkale’de Gerçekleştirildi

Finansmana erişimde sıkıntı yaşayan başlangıç veya büyüme aşamasındaki girişimler için finansal bir araç olan bireysel katılım sermayesinin tanıtımı amacıyla, Ahiler Kalkınma Ajansı (AHİKA) ile Ticaret ve Sanayi Odaları işbirliğinde bölge illerimizde düzenlenmesi planlanan programların ilki 23 Aralık 2019 tarihinde Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

 

Programa, Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Varlı, Genel Sekreter Ahmet Şerbetçioğlu, Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Suna Arpaçay Özer, Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Caner Kırlangıç ile birlikte, sanayiciler, iş insanları ve girişimciler katılım sağladı.

 

Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Varlı, açılış konuşmasında, “Sermaye, tecrübe ve yeni iş fikrini buluşturan melek yatırımcılık sistemi, girişimciliği geliştirmek için çok faydalı bir araç, bu sistemde tüm taraflar kazanıyor, hem girişimci, hem yatırımcı ve en önemlisi ülke ekonomimiz kazanıyor. Çok başarılı girişimcilerimiz var, iyi eğitimli genç bir nüfusumuz var, bunlar kısa sürede yüksek kar getirecek iş fikirleri üretiyor. Mali kaynak eksikliği ya da yetersiz deneyim, girişimcilerimizin potansiyel arz eden yeni iş fikirlerinin hayata geçmesine asla engel olmamalı. Biz Ticaret ve Sanayi Odası olarak, girişimcilerimizin, iş insanlarımızın bu ve benzeri mekanizmaları öğrenmeleri ve aktif kullanmaları için her zaman yanlarında olacağız, Kalkınma Ajansımız ile birlikte ilde bu sistemin yaygınlaşması için gayret edeceğiz” dedi.

 

Tanıtım programında ilk sunum, Istanbul Startup Angels (melek yatırımcı ağı) ve Startupfon kurucu ortağı olan Gülsüm Çıracı tarafından gerçekleştirildi. Çıracı, sunumunda, melek yatırımcılık sisteminin tarihsel gelişimi, melek yatırımcıların özellikleri, yurtdışında ve ülkemizde sistemin mevcut durumu, başarılı ve başarısız örnekleri, melek yatırımcıların girişimciye sağladığı katkıları, nasıl yatırım yapılacağı ve nasıl yatırım alınacağı, ne zaman yatırımdan çıkılacağı vb. konularda dikkat edilmesi gereken hususları aktardı.

 

Daha sonra, Hazine ve Maliye Bakanlığı Uzmanı Hazel Büşra Hastürk, bireysel katılım sermayesi (melek yatırımcılık) sistemini düzenleyen yasal mevzuat hakkında sunum yaptı. Sunumunda, bireysel katılım yatırımcısı olmak için gerekli şartlar, lisans almak için yapılacak başvuruda sunulması gerekenler, iş fikirlerine yatırım yapanların istifade edebileceği vergi indirimleri, melek yatırımcı ağlarının akreditasyonu konularını detaylı bir şekilde anlatan Hastürk, katılımcılardan gelen soruları cevaplandırdı.

 

Melek Yatırımcılık-Bireysel Katılım Sermayesi Tanıtım Programları Niğde, Aksaray ve Nevşehir illerinde aşağıda belirtilen tarihlerde devam edecek. 

 

İl

Tarih

Saat

Eğitim Salonu

Niğde

25.12.2019-Çarşamba

13:30-17:00

Niğde Ticaret ve Sanayi Odası

Aksaray

26.12.2019-Perşembe

13:30-17:00

Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası

Nevşehir

27.12.2019-Cuma

13:30-17:00

Ahiler Kalkınma Ajansı