HABERİ
PAYLAŞ
19
KASIM
2019
Yenilenebilir Enerji İle Farklı Lokasyonlarda Çevreci Sürdürülebilir Kalkınma Projesi Devam Ediyor

Ajansımız İzleme Değerlendirme Birimi tarafından 21.10.2019 tarihinde “Yenilenebilir Enerji İle Farklı Lokasyonlarda Çevreci Sürdürülebilir Kalkınma” projesi için anlık izleme ziyareti gerçekleştirildi.

 

Nevşehir İli Merkez İlçe Köylerine Hizmet Götürme Birliği Başkanlığı, Ahiler Kalkınma Ajansı 2018 Yılı Küçük Ölçekli Altyapı Fizibilite Desteği Mali Destek Programı kapsamında “Yenilenebilir Enerji İle Farklı Lokasyonlarda Çevreci Sürdürülebilir Kalkınma” isimli proje ile 699.438,65 ₺ hibe desteği almaya hak kazanmıştı.

 

Yararlanıcı Nevşehir İli Merkez İlçe Köylerine Hizmet Götürme Birliği Başkanlığı yetkililerinin katılımı ile proje kapsamında Güneş Enerjisi Santrali yapılan köylerden Çardak Köyü ve Boğaz Köyüne izleme ziyareti yapıldı. Nevşehir ili Merkez İlçedeki 5 Köye Güneş Enerji Santrali Tesisi Yapım İşi kapsamında Çardak Köyü ve Boğaz Köyünde yapılan imalatlar yerinde incelendi.

 

“Yenilenebilir Enerji ile Farklı Lokasyonlarda Çevreci Sürdürülebilir Kalkınma” projesi kapsamında Nevşehir Merkez İlçesine bağlı Alacaşar, Çardak, Boğaz, Çiftlik ve Balcin köylerine tarım arazilerinin sulanması ve temiz içme suyu temininin sağlanabilmesi amacı ile sistemlerin ihtiyaçları olan elektrik enerjisinin fotovoltaik panel sistemleri ile üretilmesi planlanmaktadır. Proje kapsamında yenilenebilir enerji kullanımı; içme suyu ve tarım arazilerinin sulama enerji giderlerinin yok edilmesi, köy halklarının refah seviyelerinde artış sağlanması, su azlığı nedeni ile yasaklanan ürünler için sulama sistemlerinin aktif hale getirilmesi ile çiftçilerin alternatif ekime yönelmelerinin sağlanması, köy halkları gelir seviyesinde artış sağlanması, temiz içme suyu temini, daha fazla istihdam oluşturulması, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının yaygınlaştırılmasına ve çevre duyarlılığının artırılması hedeflenmektedir.  

 

Ajansımız İzleme Değerlendirme Birimi tarafından 21.10.2019 tarihinde “Yenilenebilir Enerji İle Farklı Lokasyonlarda Çevreci Sürdürülebilir Kalkınma” projesi için anlık izleme ziyareti gerçekleştirildi. Yararlanıcı Nevşehir İli Merkez İlçe Köylerine Hizmet Götürme Birliği Başkanlığı yetkililerinin katılımı ile Nevşehir ili Merkez İlçedeki 5 Köye Güneş Enerji Santrali Tesisi Yapım İşi kapsamında Çardak Köyü ve Boğaz Köyüne izleme ziyareti yapılıp yapılan imalatlar yerinde incelendi.