HABERİ
PAYLAŞ
11
MART
2020
Yenilenebilir Enerji İle Farklı Lokasyonlarda Çevreci Sürdürülebilir Kalkınma Projesi Tamamlandı

AHİKA Genel Sekreteri Bekir Varol ve İzleme Değerlendirme Birimi tarafından “Yenilenebilir Enerji İle Farklı Lokasyonlarda Çevreci Sürdürülebilir Kalkınma” projesi için nihai izleme ziyareti gerçekleştirildi.

 

Nevşehir İli Merkez İlçe Köylerine Hizmet Götürme Birliği Başkanlığı, Ahiler Kalkınma Ajansı 2018 Yılı Küçük Ölçekli Altyapı Fizibilite Desteği Mali Destek Programı kapsamında “Yenilenebilir Enerji İle Farklı Lokasyonlarda Çevreci Sürdürülebilir Kalkınma” isimli proje ile 699.438,65 ₺ hibe desteği almaya hak kazanmıştı.

 

“Yenilenebilir Enerji İle Farklı Lokasyonlarda Çevreci Sürdürülebilir Kalkınma” GES projesi kapsamında;

Nevşehir İli Merkez İlçesi Alacaşar Köyüne 15 kW, Balcin Köyüne 10 kW,  Boğaz Köyüne 30 kW, Çardak Köyüne 45 kW ve Çiftlik Köyüne 20 kW olmak üzere toplamda 120 kW GES uygulama tesisi yapılmıştır. MEDAŞ ve TEDAŞ tarafından kabulleri yapılıp sistemler devreye alınmıştır. Ayrıca GES projesi kapsamında proje uygulaması yapılan alanların etrafı güvenlik amaçlı tel örgü ile çevrilip saha içlerine paratoner ile parafudr tesisatları konmuştur.

Yararlanıcı kurum tarafından güneş panellerinin hava koşulları sebebi ile daha az tozlanması için tesisin yapıldığı sahalara çakıl serilmiştir.

 

İzleme Değerlendirme Birimi Yararlanıcı ve Nevşehir İli Merkez İlçe Köylerine Hizmet Götürme Birliği Başkanlığı yetkililerinin katılımı ile proje kapsamında Güneş Enerjisi Santrali yapılan köylerden Alacaşar, Çardak, Boğaz, Çiftlik ve Balcin Köylerine izleme ziyareti yapıldı. Nevşehir ili Merkez İlçedeki 5 Köye Güneş Enerji Santrali Tesisi Yapım İşi tamamlanmış olup tamamlanan imalatlar yerinde incelendi.

 

AHİKA Genel Sekreteri Bekir Varol ve İzleme Değerlendirme Birimi tarafından “Yenilenebilir Enerji İle Farklı Lokasyonlarda Çevreci Sürdürülebilir Kalkınma” projesi için nihai izleme ziyareti gerçekleştirildi. Daha sonra Yararlanıcı tarafından sunulan Nihai Rapor AHİKA İzleme Değerlendirme Birimi tarafından incelenerek Genel Sekreterlik tarafından onaylandı. Nihai ödeme yapılarak  “Yenilenebilir Enerji İle Farklı Lokasyonlarda Çevreci Sürdürülebilir Kalkınma” projesi tamamlandı.