HABERİ
PAYLAŞ
11
MART
2020
2019 SOGEP Kapsamında İyi Uygulama Örnekleri İncelendi

 

2019 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Niğde İl Milli Eğitim Müdürlüğünce sunulan Niğde Girişimcilik ve Meslek Edindirme Atölyeleri Projesi, desteklenmeye hak kazandı. Toplam 1 milyon 420 bin TL bütçesi olan proje ile kurulacak 5 atölyede 1000 dezavantajlı genç, 300 dar gelirli kadın ve 100 engelli bireylere meslek edindirilmesi hedeflenmektedir. Projenin başarılı bir şekilde uygulanabilmesi için AHİKA ve Niğde Milli Eğitim Müdürlüğü iyi uygulama örneklerinden olan İzmir Fabrika Lab Ziyareti gerçekleştirilmiştir. Ziyarette FabLab’ın işletme ve hizmet modeli incelenmiştir.

 

2014 yılının Aralık ayında İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) ve İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan İzmir Kent Koleji Güdümlü Projesi’nin yenilikçi ayağını oluşturan FabrikaLab İzmir, 30 Ocak 2018 tarihinde açılmıştır.
Yaklaşık 1,5 milyon Türk Lirası harcamayla hayata geçirilen FabrikaLab İzmir, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası Müdürlüğü bünyesinde çalışmalarını sürdürüyor.
FabrikaLab İzmir, sosyal faydayı önceleyen, birlikte üretmeyi destekleyen İzmir Kent Merkezinde konumlanan ilk FabLab olmasının yanı sıra; 300 m²’lik atölye kullanım alanı ile Türkiye’de; halka açık ve ücretsiz hizmet sunan ve Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan tek FabLab’tır.